• Altid gode råd og vejledning
  • Dansk kundeservice på tlf. 91 25 21 61
  • Levering: 1-2 hverdage
Varenummer
601164

Håndtræner af fast gel med fingergreb - flere slags

Produktet er ikke på lager

Håndtræner der er udarbejdet i fast, men fleksibel gel, specielt formet med bløde rundinger og buer til fingrene. Håndtræneren har til formål at træne og styrke muskulaturen i fingre, hænder og håndled, og er velegnet til genoptræning, samt for at styrke mobiliteten i svage fingre og hænder.

Øvelser der udføres jævnligt, med en håndtræner, forbedrer blodgennemstrømningen markant i hånd og håndled og reducerer toksiner og ophobninger. En håndtræner er derfor velegnet til dig med gigt i fingrene eller seneskedehindebetændelse i håndleddet.

Håndtræneren af gel minder om en stress bold og har tillige en beroligende, afstressende virkning, når man klemmer om den, da fokus skærpes på netop den og ikke meget andet. Øvelserne hjælper krop og sind til at slappe af, mindsker stress og spændinger og fungerer som afledningsmanøvre ved frustrationer, nervøsitet og uro.

Håndtræneren af gel er fra hollandske Vitility, der har specialiseret sig i hjælpemidler til svage hænder, og fås i forskellige farver, der hver især indikerer graden af modstand. Mål: ca. 9,5 x 7 x 3,5 cm. Af TPR gel som er fri for PVC og BPA.

 

Dansktalende kundeservice
Ring til os på 91 25 21 61
Hurtig levering: 1-2 hverdage
Nem og sikker nethandel
Masser af glade kunder
5 stjerner på Trustpilot
Har du spørgsmål?
Vi hjælper gerne